Select your Top Menu from wp menus

Milsami a fost eliminată din Europa League

Milsami Orhei a pierdut şi meciul retur contra multiplei campioane a Franţei, AS Saint-Etienne. Ca şi în meciul din Franţa, Saint-Etienne a reuşit să înscrie în poarta orheienilor 3 goluri fără a primi măcar unul. Scorul de pe stadionul Zimbru, unde a fost disputată partida l-a deschis în minutul 29 Brandao. Zece minute mai târziu poarta apărată de Negai a primit golul lui Romain Hamouma, iar în minutul 69, românul Bănăl Nicoliţă a înscris cel de-al treilea gol pentru francezi. În urma rezultatului general de 0-6 orheienii au fost eliminaţi din Europa League. Evoluţia din această ediţie a competiţiei europene a fost o premieră pentru Milsami, echipa reuşind să ajungă până în turul 3 preliminar, acesta fiind şi cel mai bun rezultat printre alte echipe din Republica Moldova. În precedenţii doi ani Milsami nu a reuşit să treacă dincolo de etapa întâia preliminară a competiţiei.
În campionatul intern, Milsami Orhei ocupă primul loc după două etape,şi va disputa următorul meci pe terenul Complexului Sportiv Raional Orhei ,duminică, 11 august contra FC Tiraspol.