Select your Top Menu from wp menus

Cupa Ucrainei şi 3 medalii de argint au adus acasă sportivii din Orhei, care au reprezentat Moldova la o competiţie internaţională de arashi-karate VIDEO

Cupa Ucrainei şi 3 medalii de argint au adus acasă sportivii din Orhei care au reprezentat Moldova la o competiţie internaţională de arashi-karate.

Cupa deschisă a Ucrainei desinată copiilor şi adulţilor s-a desfăşurat pe 20 aprilie la Evpatoria, Ucraina şi a întrunit cca 150 de participanţi din Azerbaijan, Ucraina şi R.Moldova. Ţara noastră a fost reprezentată în premieră la o astfel de competiţie de 9 sportivi ai Clubului arashi-karate din Orhei.
Cupa Ucrainei, în categoria sa, a obţinut-o Victor Baciu. Locurile secunde au fost ocupate de sportivii din Orhei: Karen Tonean , Irakli Kavtaradze şi Igor Iacovlev. Cel din urmă era aproape de a urca pe primul loc, dar a pierdut lupta finală în timpul adiţional de confruntare  cu adversarul său, luptă care a fost una dintre cele mai tensionate la categoriile rezervate adolescenţilor.
Cheltuielile pentru deplasarea a 4 din cei 9 orheieni la această competiţie au fost acoperite de primăria oraşului.
Arashi Karate este o artă marţială, care presupune lupte full-contact cu restricţii minime şi care include cele mai bune şi cele mai progresive elemente din box, karate, muay-thai, judo, jiu-jitsu, aikido şi aikijutsu.