Select your Top Menu from wp menus

Milsami Orhei din nou ciuca bătăilor. A pierdut de la Academia.

Milsami Orhei continuă traseul dezastruos din ultimă perioadă. În meciul disputat vineri, 17 mai la Ghidighici contra Academia Chişinău , orheienii au pierdut cu scorul de 2:1, în favoarea gazdelor.
Gheţi a deschis scorul meciului în minutul 8, însă doar un minut mai târziu Milsami s-a văzut egalată prin golul Suvorov. Înfrângerea orheienilor a fost administrată de Dedov în minutul 41. În rezultat orheienii nu s-au ales cu nici un punct, iar ocupanta locului 3 în Divizia Naţională, FC Tiraspol a obţinut 3 puncte din oficiu, deoarece vineri avea programat meciul cu echipa eliminată din Campionat – Iskra Stal. Astflel tiraspolenii au 61 de puncte, iar orheienii doar 51. Milsami va avea 3 puncte garantate în etapa viitoare, cand trebuia să joace contra Iskra Stal, iar ultimul joc din actualul Camionat îl va disputa contra FC Olimpia Bălţi. Chiar şi în cazul în care vor obţine victorie în acest meci, iar FC Tiraspol va suferi înfrângeri în ultimele 2 etape ale DN, Milsami nu mai poate pretinde la medaliile de bronz, din cauza golaverajului mai rău decât cel al echipei tiraspolene. Acesta este al doilea an când Milsami termină Campionatul pe locul 4. Spre deosebire însă de anul precedent când formaţia a devenit deţinătoarea Cupei, în acest an echipa a fost eliminată de Divizionara A, FC Veris. Dacă anul trecut echipa a putut participa în competiţiile fotbalistice europene din postura onorabilă de deţinătoare a Cupei, în acest an participarea Milsami în Europa League ar putea fi facilitată de o situaţie contradictorie. Or, FC Tiraspol indiferent de rezultatul înregistrat în finala contra FC Veris va putea participa în Europa League, deoarece Veris a fost creată abia în 2011 şi nu îndeplineşte condiţia de a fi existat 3 ani pentru participarea în astfel de competiţii. În această situaţie Tiraspol nimereşte automat în Europa League, şi din postură de ocupantă a locului 3 în Divizia Naţională şi din postură de finalistă a Cupei Moldovei. În consecinţă, locul în Europa League garantat pentru ocupanta treptei a treia în DN, ar putea reveni Milsami Orhei.